Un sprijin pentru varsta a treia

Proiectul Un sprijin pentru vârsta a treia a fost implementat de Asociația pentru Calitatea Vieții, având ca partener Asociația Metamorfosis, și s-a derulat în perioada 1 noiembrie 2010 - 31 octombrie 2011. Scopul proiectului a fost îmbunătățirea calității vieții vârstnicilor singuri și cu venituri mici din Timișoara, iar beneficiarii au fost persoane aparținând acestei categorii sociale.

Obiectivele proiectului au fost:

• realizarea unei campanii de acordare de asistență medicală și ajutor material pentru vârstnicii singuri și cu venituri mici din Timișoara;
  • acordarea de consiliere pentru includerea într-o instituție de îngrijire a vârstnicilor pentru beneficiarii proiectului.

Activitățile desfășurate în cadrul proiectului au fost următoarele:

• 1.    Vizite la domiciliu și efectuarea anchetelor sociale. S-au întocmit un număr de 43 de anchete sociale, pe baza cărora am identificat nevoile reale ale fiecărui beneficiar și am stabilit ce ajutor acordăm fiecăruia.
  • 2.    Vizitarea și consultul medical al beneficiarilor de către medicul de familie. După întocmirea anchetelor sociale, vizitele la domiciliul beneficiarilor au continuat. Acestora li s-au întocmit fișe medicale, li s-au prescris și li s-au cumpărat medicamente.
  • 3.    Pregătirea și distribuirea unor pachete cu alimente, haine de uz personal, vitamine și medicamente.
  • 4.    Igienizare a locuinței beneficiarilor și ajutor la plata facturilor pentru cei care au dorit si au acceptat suportul membrilor proiectului.
  • 5.    Acordarea de consiliere pentru includerea într-o instituție de îngrijire a vârstnicilor.
  • 6.    Socializare organizată pentru persoanele asistate in cadrul proiectului.

Rezultatele proiectului au fost: 54 de vârstnici au beneficiat de asistență medicală gratuită la domiciliu, de un grad decent de igienizare a propriei locuințe și de ajutor la plata facturilor. Aceștia au fost consiliați în vederea includerii intr-o instituție de îngrijire a vârstnicilor. Cei cu un venit mai mare au dorit să participe în cadrul proiectului doar pentru socializare sau pentru asistența medicală, iar cealaltă parte au primit si ajutoare materiale.